cry1

UZUN YAŞAMIN SIRRI: GÖZYAŞI

  cry2Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının gözyaşlarına bağlı olduğu, Çin tıbbı tarafından doğrulandı.
Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde yapılan bir çalışmada ağlayan insanların ruh sağlığının çok daha çabuk düzeldiği saptandı.
Özellikle bir mutluluk sonrası gelen ağlamanın ruh sağlığına pozitif yönde maksimum etki yaptığı görüldü.
Ağlama, zehirli maddelerin boşaltılmasına yardımcı olur. 
cry4
Ağlamak hem vücudunuzdaki kimyasalların dışarı atımına yardımcı olur hem de gözünüzü bakterilerden arındırıp temizler.Gözyaşları  insan vücuduna zararlı maddeler içerir. Tüm bunları bedeninizden atmak için, dilediğiniz zaman ağlayabilirsiniz. Ağlamak, duygusal bir temizlik ve arınma sağladığı için kalbe de iyi gelir. Çünkü, duygusal olarak üzen, kıran her ne varsa, ağlarken en derinlerden çıkar ve arınır. 

Psikologların her zaman nasıl çalıştıklarını düşünün. Size sürekli anlattırırlar; derdinizi, çocukluğunuzu, aklınıza takılanları ve sizi üzen şeyleri. Çünkü bu hem doktorun sizi tanımasını sağlar hem de içinizde biriken sorunları birine anlattığınızda rahatlamanıza yardımcı olur.
cry5
Sürekli içe atılan dertler ve baskılanan duygular ileriki safhalarda inanılmaz bir şekilde patlayarak sizi psikolojik sorunlara kadar götürebilir. Ağlamak, yüzleşmekten kaçmayıp gözlerinizin önüne getirdiğiniz bir gerçeği anlatıp kurtulmak gibidir.

Ağlamak bir sakinleştirici ilaç gibidir. Genellikle insanlar ağladıktan sonra uyumak isterler. Çünkü sakinleştirici vücuda zerk edilmiştir ve insan kendini halsiz hissedebilir.

cry3

Biraz garip gibi görünse de ağlamak yakın çevrenizle olan ilişkilerinizin güçlenmesini de sağlıyor.Oldukça kırılgan ve hassas olduğunuz bu gibi anlarda, çevrenizdeki kişilerle aranızda çok daha güçlü bir duygusal bağ kuruluyor.

Ağlamanın gözleriniz için bir diğer faydası da, gözünüze kaçan iritanların gözünüzden atılmasını sağlamak. Eğer gözünüze bir şey kaçtıysa ağlamayı deneyin, işe yarayacaktır.

cry6
Ağlamak, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra mide, kemik ve kaslarınız ile ilgili rahatsızlıklara da iyi geliyor. Nasıl mı? Ağlayarak vücudunuzda bu tip rahatsızlara neden olan bazı hormonların vücudunuzdan atılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Ağlamak burnunuzun içinde bulunan bakteri ve iritanlardan kurtulmanızı sağlar. Ağlarken yaşlar sadece gözünüzden dökülmez, bir kısmı da burnunuzdan çıkar. Ağlarken burnunuzun akmasının bir sebebi de budur.  Alıntı- gazetevatan.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir