50d4e956d51bacc37a85eb6112d754da

RENKLER SAĞLIĞI ETKİLER Mİ?

 

Ren62b0cc39239fc0a7b1ca0e6fd716fa09klerin sağlığa olan etkileri uzun yıllardan bu yana araştırılmaktadır. Renkler ve sağlık arasında bir bağ bulunduğu bir çok araştırmanın sonuçlarına göre kabul edilmiştir.

Eğer sağlık problemlerinize renk terapisi uygulamak istiyorsanız, hastalığınıza yönelik rengi taşıyan giysiler giymeniz, duvarlarında bu rengin hakim olduğu bir odada uyumanız, odanızın ışıklandırmasını da bu renge göre yapmanız önerilmektedir.

Bu renge  yakın renkte sebze ve meyveler yemeniz ve renkle özdeşleşmiş çakranız üzerinde çalışmanız da önemlidir.

Ayrıca,  uygun renkte bir jelatini, içme suyunuzun olduğu bardağa sarar ve bu şekilde bir süre bekletirseniz içme suyunuz da  uygun rengin enerjisini alacaktır.

Uygun renkteki şifalı taşları teninizle temas halinde bedeninizde taşımanız da yararlıdır.

Renklerle tedavi de dikkat edilecek husus, eğer kanser tedavisi görüyorsanız kesinlikle yeşil renk üzerinde çalışmamanızdır.

e4c8be36ab0461752e072399d27c6d0f

MAVİ RENK

Mavi renkle uyum halinde olan kişilerin karakteristik özellikleri: Bu kimseler sezgileri güçlü, yenilikler yaratabilen, politik nitelikleri olan kişilerdir. Gerekli renk merkezleri çalışmıyorsa ise bu kişiler kararsız, kırıcı, çelişkilerle dolu bir kişiliğe bürünürler. Çarpıntı, uykusuzluk, baş ağrısı, ses kısıklığı, guatr ve göz hastalıkları hep mavi renkle uyum hali içinde bulunan  çakranın (boyun çarka- boğaz altında yer alır )  iyi çalışmaması sonucu oluşur.Bu renkle tedavi esnasında bakır, kurşun, nikel, kalay ve alüminyum gibi madenleri üstünüzde bulundurmak yararlıdır.Mavi renkle tedavi yöntemini destekleyen besinler, Erik, vişne, kara dut, kara lahana, patlıcan ve kara üzümdür.

a14682d83bfe7fa3939d25dfd6c1f65f

BEYAZ RENK Bu renk merkezleri düzenli çalışan insanlar son derece adil, iyiliksever ve tolerans sahibidir. İnsanlardan kaçma ve kendine acıma gibi psikolojik rahatsızlıklara karşı beyaz renk son derece pozitif bir renktir. Bu renkle uyum içinde bulunan çakra Hintçe’de Udana çakra adıyla bilinir. 7. çakradan sonra, baş bölgesinin yükseğinde bulunan çakra merkezidir.Beyaz renk merkezi düzenli çalışmayan insanlarda merhametsizlik, kendi kendine acıma, inziva, insanlardan kaçma gibi sorunlar ortaya çıkar.Bu renk  ile çalışılırken, üzerinizde altın, inci, elmas gibi madenleri bulundurmanız yararlıdır.

SARI RENK Vücuttaki sarı renk merkezi, (Karın çakra)düzenli çalışan kimseler aklı başında, mantık sahibi ve ince kişiler dir. Eğer bu renkle uyum halinde bulunan çakra düzensiz çalışıyorsa bencillik duygusu hakimdir. Kişi düzanbazlığa varan davranış biçimleri sergileyebilir.Sarı renk merkezinin düzensizliği akciğer, karaciğer, bağırsak ve mide hastalıklarına, şekere, zihinsel yorgunluklara ve kabızlığa sebeptir.Sarı renkle ilgili tedavi uygulanırken, altın, krom, nikel, bakır, çinko gibi metallerin  bedenle temas halinde olması olumlu sonuçlar yaratır.Kavun, mısır, muz, limon, kabak, sarı renkli tohumlar ve sebzeler de bedene sarı renk enerjinin çekilmesi konusunda önemlidirler.

SİYAH RENK  Bu renk merkezi düzenli çalışan kimseler çok hareketli ve canlıdır. Ancak bu renk merkezi düzensiz çalışıyorsa başka kimselerin renk merkezini de  olumsuz olarak etkileme gücüne sahiptirler. Dolunay dönemlerinde kendilerinde yoğun huzursuzluk duyguları hisseden kişilerinde siyah renk merkezlerinde sorun var demektir.Bu merkezin düzensizliği özellikle akıl hastalıkları ve psikosomatik hastalıkların oluşmasına sebep olur. Bu renkle ilgili tedavi esnasında uzmanlar hastalarının üzerinde özellikle gümüş ve platin gibi değerli madenler bulundurmayı tercih ederler.Siyah zeytin, siyah erik, kara lahana gibi besinler bu tedavi süresince kullanılabilir.

8989dbab5506975099c532e87360274e

LACİVERT RENK  Lacivert renk merkezleri (Alın çakra-3. göz) düzenli çalışan kişiler ruhen düzgündür. Kuvvetli bir hafızaları vardır ve oldukça zekidirler. Olayları bir bütün olarak kavrayabilme yeteneğine sahiptirler. Hoşgörülü ve iyimser bir kişilikleri vardır.Eğer bu renkle uyum halinde bulunan renk merkezi düzensiz çalışan kişiler unutkandırlar. Çabuk kızarlar ve anlayışsız,ve kötümserdirler.Bu renk merkezinin düzensiz çalışması sonucunda akciğer, göz, kulak ve burun rahatsızlıkları, yüz felci, sinir bozuklukları ve ruh hastalıkları ortaya çıkar.Krom, demir, bakır, brom, potasyum gibi metallerin bu renkle tedavi sırasında bedenle temas halinde olması önerilmektedir.Bu renkle ilgili tedavi sırasında,  mor renge sahip besin maddeleri tüketilmelidir.

TURUNCU RENK Bu renkle uyum hali içinde bulunan merkeze Hintçe’de Şodistana denir. Bu çakra göbek altında bulunur.Turuncu renk merkezi düzenli çalışan kimseler sağduyu sahibi, iyi insanlardır. Merkez düzgün çalışmıyor ve görevini yapamıyorsa, bu kişilerde astım, bronşit, romatizma, gut hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkar.Turuncu renk merkezi ile ilgili renk tedavisi yapılırken demir, kalsiyum, karbon ve alkalilerin çoğu gibi elementlerin tedavi gören kişinin üzerinde bulunması tavsiye edilir.Tedavi sırasında havuç, zerdali, şeftali, portakal, mandalina ve diğer turuncu renkli meyve ve sebzelerin yenmesi de yarar sağlayacaktır.

YEŞİL RENK Yeşil renkle ilgili çakraları  (Kalp Çakra-Göğüs ortasında bulunur) düzgün çalışan kimseler vicdan sahibi ve adil kişilerdir. Bu renk merkezi özellikle ruh sağlığı açısından çok önem taşıyan bir merkezdir. Şayet yeşil renkle uyum hali içinde bulunan çakra düzenli çalışmıyorsa, bu kişiler kötü kalpli ve kindar bir kişilik sergilerler. İhanetkardırlar. Başkalarıyla işbirliği yapma konusunda başarısızdırlar.Bu renkle ilgili tedavi esnasında sodyum, bakır, nikel, krom, kobalt, azot, klorofil, demir sülfat gibi elementlerin hastanın üzerinde bulunması tavsiye edilir.Tedavi devam ettiği süre boyunca bol miktarda yeşil sebze ve meyvelerin yenilmesi önerilir.

MOR RENK Mor renkle uyum hali içinde olanlar daha çok sanatla uğraşan insanlardır. İdealist, ilhamları ve sezgileri güçlü kişilerdir. Bu rengin çakrası tepe çarkadır.  Vücutlarında mor renk merkezi düzenli çalışmayanlar da kendini beğenme, küstahlık, “her şeyi ben bilirim” demek ve çeşitli kompleksler gözlemlenir. Mor renk merkezinin çalışmaması durumunda fizyolojik olarak ortaya çıkan hastalıklar: Epilepsi, sinir hastalıkları, mesane ve böbrek rahatsızlıkları, mide kalp ve damar hastalıklarıdır.Mor renk merkezinin normal çalışmasını sağlamak için yapılan renk tedavisinde hastaların üstlerinde manganez, alüminyum, kalsiyum, kobalt, arsenik ve titanyum gibi maddelerin bulundurulması önerilir.Bu renkle tedavi sırasında, kara üzüm, kara dut, mor lahana, patlıcan ve pancar gibi besinlerin bol miktarda kullanılması da önemlidir.

-Mutluluk Rehberi- Özlem Süyev Kitabı’ndan alınmıştır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir