3986a2884a03fe748994b2f195e3d4fe

İYİLİĞİN ŞİFALANDIRICI GÜCÜ

 

ozlemsuyevyazdı

Hayat yollarında ilerlerken acının binbir yüzüyle karşılaşırız. Sonuçta, her acı ruhsal tekamül için bir sınav içerir ve tümümüz mutlaka sabır sınavlarından geçeriz…

Düşmek de, düştüğün yerden kalkmak da hayat oyununda var. Bazen acıtan taşlar öyle bir dizilir ki, hayat seni aniden şah mat ediverir. Bazen de,  kolun kanadın kırılır düşmenin şiddetinden ama yaşamak istiyorsan mutlaka kalkmalı ve yürümelisin yeniden. Bir şiirimde şöyle diyorum:

Bizler Tanrı’nın,
Çocuk bahçesine bıraktığı
Çocuklarıyız…
Kimimiz kızgın kumların üstünde,
Kimimiz ağaç gölgesinde…
Kimimiz hep daha yükseklere doğru sallanırken,
Kimimiz aşağılara doğru kayıyor…
Ağlıyor kimi, kanayan dizi için,
Kahkahalar yükseliyor ağaçların altından…
Kızgın kumlar üzerinde, susuzluktan ağlarken biri,
Otların üzerinde, annesinin dizlerinde,
Huzurla uyuyor diğeri…
Ve gün kararıyor…
Güneş yeniden yükseldiğinde,
Artık başka çocuklar oynamakta
Çocuk bahçesinde…

Hayat böylesine bir oyun… İyilikle, ihtiyacı olana , dileyene ve isteyene el uzatmak  ya da size iyilikle uzatılan eli tutmak da bu hayatın pamuk şekeri…

İyiliğin kendi içinde, güçlendirici, bulaşıcı ve şifalandırıcı bir gücü var… İyi yürekli yaşlı insanların yüzlerinde görebilirsiniz iyiliğin gücünü. Onlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar güzeldirler. Ya da, iyilik yaptığınız da kalbinizdeki huzurdan hissedebilirsiniz onun şifa veren enerjisini ve size iyilikle uzanan eli tuttuğunuz da onun yüreğinizi ısıtan coşkusunu.” İyilik, insanları birbirine bağlayan altın zincirdir” der Gothe, “Herşeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz”der  J.J.Rousseau ve “İnsan Allah’a, ancak öteki insanlara iyilik yapmakla yaklaşabilir” der Çiçero. İyilik insanlığın “Bir”lik bilincine varabilmesi için  en önemli yapı taşlarındandır.

iyiliğin yıllar sonra bile hatırlanan olumlu bir etkisi vardır. İyilik siz öldükten sonra bile peşinizi bırakmaz. Yıllar önce, ben otobüsle okula giderken,yaşlı bir amca ısrarla ağır çantamı almıştı. “Amca kalsın, çok ağır bacaklarını acıtır” dediğim de beni, “Olsun ağırlık bacaklarıma iyi geliyor. Romatizma ağrılarımı azaltıyor,” diyerek  ikna etmişti. O zamanlar, O’na inanmıştım. Ama şimdi biliyorum ki,  ben o ağır çantayla eziyet çekmeyeyim diye yalan söylemişti. Şimdi hayatta olduğunu hiç sanmıyorum. O’nu bir daha da hiç görmedim. Ama ben hala, O’nun için dua ederim… Bu durumda iyiliğin peşimizi bıraktığından kim söz edebilir?…

Yaptığımız iyilikler ise, hiç ummadığımız anda belki yıllar sonra, en ihtiyacımız olduğunda karşımıza çıkar. Bu konuda  bir öykü ise şöyledir:

Yatakta yatan adam, başucundaki genç doktora:

-Allah senden razı olsun evladım dedi. Bu ameliyatı yapmak için yurtdışından buraya kadar gelmeni, yaşadığım sürece unutmayacağım.
Ameliyat edilen hasta, büyük bir hastanenin başhekimiydi. Tedavisi sadece yurtdışında mümkün görülen hastalığı aniden artınca, çoğu öğrencisi olan diğer doktorlar onun böyle bir yolculuğa dayanamayacağını anlamışlar ve az bir kurtarma ümidine rağmen bu işi üstlenmeye karar vermişlerdi. Fakat o hastalığın sayılı uzmanlarından olan bu genç doktor, nereden haber almışsa almış ve bir hızır gibi yetişip onu kurtarmıştı.
Yaşlı doktor, yattığı yerden genç adamın elini tutuyor ve onu bırakmamak için durmadan konuşuyordu O elleri okşar gibi sıvazlarken:

-Ben, doğum uzmanıyım, diye devam etti. Bir zamanlar anne karnındaki bir bebeğin sakat olduğunu anlamış, onu bu şekilde yaşamaktansa öldürmeyi düşünürken, kıyamayıp doğmasına müsade etmiştim. Sapasağlam yavruları bile ana rahminde öldürenlere inat, onun yaşamasını istediğim için, hayatta bildiğim o tek iyiliğime karşılık Allah seni bana göndermiş olmalı.

Genç doktor, ellerini gevşetip biraz geriye çekildi ve dizlerinden aşağısı takma olan bacaklarını gösterirken:

-Ben de öyle düşünüyorum efendim, diye gülümsedi. Kurtardığınız o çocuk, bendim.

Ben mutluluk rehberi seminerlerim de  her defasında  iyiliğin iyileştirici gücünden sıklıkla söz ediyorum ve dinleyenlerin  yüzlerdeki  ifadeden,  iyiliğin hepimize iyi gelen enerjisini hissedebiliyorum. İyilik, güzellik ve sevgi daima sizlerle olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir